Dekors

NekategorizovanéČistenie fasád a kedy to musí urobiť profesionál?

Čistenie fasád a kedy to musí urobiť profesionál?

Ak chcete vyčistiť omietkovú fasádu, už v štádiu plánovania vyvstáva otázka, či by ste to mali urobiť sami, alebo to nechať na odborníka. Dôležitú úlohu okrem iného zohráva miera znečistenia, ale aj stav fasády a jej zloženie.

Ak ide napríklad o neporušenú minerálnu fasádu, môžete použiť domáce čistiace prostriedky. Pri silikónovej omietke a omietke zo syntetickej živice je potrebné dodržiavať šetrné metódy čistenia a v prípade potreby aj špeciálne opatrenia.

 

Kedy by som v žiadnom prípade nemal čistiť fasádu?

Najmä staré a krehké fasády, či fasádne obklady sa väčšinou po určitom čase zašpinia. Špina, pleseň, riasy, mach, prach – nie je nič, čo by tieto vonkajšie steny ešte nevideli. Ak na takéto staré fasády použijete vysokotlakový čistič, môžete rovno začať pripravovať novú omietku.

Ak zistíte, že čistenie fasády sa už nevyplatí a len by ste znížili stav jej funkčnosti, mali by ste odstrániť starú omietku, naniesť novú omietku a následne nechať odbornou firmou naniesť ochrannú fasádnu farbu. Týmto spôsobom môžete priamo zabezpečiť krásny a odolný vzhľad vašej nehnuteľnosti.

 

Návod čistenia fasády prostriedkami pre domácnosť: Oprava vonkajšej fasády a oprava prasklín stien

Keďže fasáda domu je umiestnená vonku, teda tam, kde je priamo ovplyvnená prírodou a odpadová voda končí v podzemnej vode, nemali by ste používať žiadne agresívne čistiace prostriedky.

Pri čistení fasády, ale aj auta, bicykla atď. by ste sa mali vyhýbať agresívnym čistiacim prostriedkom a priemyselným mydlám. Existujú dve alternatívy boja proti riasam, plesniam a machom na omietke a vo vnútri omietky: Teplo a biologicky odbúrateľné látky .

Ak chcete vyčistiť fasádu z vápenno-cementovej omietky, klinkeru, lomových kameňov, tehál alebo poľných kameňov, môžete použiť parný čistič. To spotrebuje málo vody a zabíja spóry plesní, riasy a huby skôr, ako sa stihnú usadiť. Môžete tiež použiť ocot, alebo sódy bikarbónu a to s použitím kefky, špongie alebo vysokotlakového čističa. Obidve látky, ak sa nepoužívajú v nadmernom množstve, nie sú škodlivé pre životné prostredie.

 

Používanie vysokotlakových čističov

Vysokotlakový čistič treba používať opatrne, a to nielen na už poškodené fasády a povrchy omietok.

Aj pri neporušených omietkových fasádach, ako aj murovaných, kamenných a klinkerových fasádach by ste mali spočiatku nastaviť nízky tlak a prúd vody zo spotrebiča nasmerovať na stenu domu z diaľky.

Týmto spôsobom môžete otestovať čistiaci výkon a v prípade potreby upraviť tlak vody a vzdialenosť trysky a steny.

Použitie vysokotlakových čističov sa pri pravidelnom čistení fasád neodporúča. Nezáleží na tom, či je nový alebo starý – s každým kameňom a každou omietkou je opakujúca sa sila doslova neustály tropický efekt, ktorý kameň vyhĺbi; inými slovami, z dlhodobého hľadiska spôsobuje škody.

Z tohto dôvodu by ste mali fasádu čistiť v pravidelných intervaloch len za použitia parného čističa a/alebo prostriedkami pre domácnosť a bez tlaku.

 

Špeciálna silikónová alebo syntetická omietka – špecialisti si vedia rady

Najmä pri novostavbách, zakúpených alebo svojpomocne postavených, by ste mali venovať pozornosť stavu a ošetreniu vonkajšej steny. Ak má nehnuteľnosť napríklad kvalitnú omietku, ktorá obsahuje syntetickú živicu alebo silikón, alebo bola utesnená týmito materiálmi, neodporúčame používať vysokotlakové ani parné čističe. Tie ničia ochrannú vrstvu a s väčšou pravdepodobnosťou zaisťujú, že voda časom prenikne a môžu sa usadzovať riasy, plesne, lišajníky a nečistoty.

Existujú aj ďalšie faktory, ktoré by ste mali zvážiť. Ak je napríklad podomietkový tepelnoizolačný kompozitný systém (ETICS), nemali by ste ako domáci kutil prikladať k stene domu rebrík. V závislosti od zaťaženia môže spôsobiť otlačenie alebo poškodenie.

Utesnenie vodoodpudivou fasádnou farbou môže trpieť aj mechanickými účinkami rebríkov, vodných prúdov a parných čističov (a ich zvyčajne veľmi tvrdých kief). V prípade pochybností je preto lepšie nechať fasádu vyčistiť odborníkom.

 

Slnko alebo dážď – Kedy vyčistiť fasádu?

V závislosti od postupu to nie je nepodstatná otázka. Ak totiž slnko svietilo na vonkajšiu stenu domu v lete niekoľko dní, špina a iné nepekné prvky sa tam pravdepodobne zasekli a spálili. Ak teda zatiaľ urobíte jemné opatrenia a nie hneď so silným účinkkom, mali by ste fasádu vyčistiť po niekoľkých daždivých dňoch.

Uľahčí to čistenie, pretože zmäkne prach, špina, riasy a podobne.

Po vyčistení by vonkajšia stena mala samozrejme dobre vyschnúť. Takže ak môžete byť pripravení vykonať vyššie opísané opatrenia po niekoľkých daždivých dňoch a pred jedným alebo dvoma slnečnými dňami, bolo by to ideálne.

Vonkajší plášť steny domu však v určitom okamihu vyschne a kvôli trochu väčšej vlhkosti sa hneď nepoškodí. Koniec koncov, je navrhnutý tak, aby udržal alebo odolal vlhkosti.

Tip: Prostriedky na odstraňovanie rias, machu a plesní používajte len vtedy, ak sú v súlade s prírodou.

 

Správny čas na zmenu je vtedy, keď o nej začnete uvažovať. Ak rozmýšľate o vyčistení vašej fasádnej omietky, radi vám pomôžeme.

 

Nájdete nás aj na: poziadavka.sk